Novinky v sortimente cibuľovín

Zatiaľ nehodnotené

Cibule a hľuzy slúžia ako zásobné orgány a tiež orgány umožňujúce prezimovanie. Patria sem cibuľovinym ktoré kvitnú na začiatku jari, potom na konci jari a začiatku leta - tieto sú spravidla odolné voči zime, to znamená, že môžu zostať v pôde.
Gladioly, dálie a šafrány (Crocus) odolné voči zime majú hľuzy, ktoré neznášajú nízke teplotyOdolné nie sú napríklad gladioly, dálie a frézie, ktoré sa musia na jeseň vybrať zo zeme a nechajú sa prezimovať v tmavej pivnici, kde nie sú teploty pod nulou.
Medzi prvými kvitnúcimi cibuľovinami nájdete snežienky (Galanthus) a Tavolín zimný (Eranthis hyemalis). Na jar kvitnú narcisy, tulipány a modrica (Muscari), v lete ľalie, begónie (Begonia), gladioly (Gladiolus), kana (Canna) a okrasný cesnak (Allium). Na jeseň sa objavia veternice a šafrány (Crocus). Dôležitéje aj miesto výsadby - tulipány sú vhodné na slnečné miesto a skalku, okrasný cesnak na výsadbu striech a veternice (Anemone) do tieňa veľkých stromov.
Novinky v sortimente okrasného cesnaku
Okrasný cesnak má mnoho odrôd, ktoré kvitnú od mája do augusta. Jeho výhodou je, že prakticky nepotrebuje v záhone žiadne miesto. Vysadí sa medzi trvalky, rýchlo „vyženie" a tiež relatívne rýchlo zatiahne listy. Po odkvitnutí sa zostrihá, alebo sa stvol so semienkami ponechá dotiaľ, kým je pekný (a to je pri suchom počasí pomerne dlho).
Väčšina okrasných cesnakov je viacročná a odolná voči zime.


Kam vysadiť
Cibule sa vysádzajú do priepustnej, na živiny bohatej pôdy na slnečné miesto na jeseň. Vysádzajú sa trikrát tak hlboko, ako je jej výška. Pred vysádzaním sa do pôdy zapracuje kompost alebo organické hnojivo, prípadne anorganické zásobné hnojivo. Aby rástli do krásy, potrebujú pravidelnú výživu. Počas obdobia kvitnutia sa pridá tiež organické hnojivo.

Kombinácie
Skombinovať môžete dva druhy okrasného cesnaku - novinku Allium „Purple Sensation" a Allium „Mount Everest".
Pekné sú aj kombinácie s okrasnými trávami, napríklad Miscanthus sinensis, niektoré odrody kvitnú spolu s ružami, šalviou alebo alchemilkou (Alchemilla). Vytvoríte veľmi pekne farebne zladený záhon.

Pretože u okrasného cesnaku po odkvitnutí žltnú listy, ovísajú a nevyzerajú esteticky, najvhodnejším riešením je výsadba kríčkovitých alebo nízko rastúcich trvaliek, ako sú napríklad - alchemilka, kocúrnik (Nepeta), levanduľa (Lavandula), šalvia a oregano (Origanum).
Novinkou medzi veternicami je Anemone coronaria „Lord Lieutenant", ktorá má plný kvet sýtej modrej farby. Táto veternica kvitne od marca do mája, takže sa môže kombinovať s tulipánmi a narcismi. Novinkou v sortimente narcisov je odroda N. Manly" a N. „Tahiti".


Veternica dorastá do výšky 25 - 40 cm. Miesto by malo byť skôr suchšie, teplé a v polotieni, takže sa môže vysádzať aj pod stromy. Po zatiahnutí listov sa hľuzy vyberú a až do jesene sa uskladnia na suchom mieste. V septembri - októbri sa opäť vložia do zeme - vzdialenosti medzi hľuzami sú 10 cm. Čo sa týka výživy, je dobre zapracovať do pôdy pred sadením zásobné hnojivo a z času na čas sa tiež môže pridať minerálne hnojivo na podporu kvitnutia. Včasným odstraňovaním toboliek so semienkami sa posilní hľuza a kvitne v ďalšom roku lepšie. Pôda by mala byť priepustná.

Modrica

(Muscari)

Táto cibuľovina má tiež v sortimente dve novinky - Muscari azureum a Muscari „Mound Hood". Kvitne od začiatku jari do začiatku leta na slnečnom až polotienistom mieste. Cibule sa môžu vysádzať do skalky, nádoba v skupinách na záhon. Výška rastliny je 15 - 40 cm.
Ako sadiť
Sadia sa na jeseň 8 cm hlboko a vzdialenosti sú 10 cm. Každé tri až štyri roky sa delia husté trsy a hneď sa sadia na nové miesto. Vhodný čas na rozmnožovanie je vtedy, keď listy začínajú žltnúť. Výška rastliny je závislá od pôdy - ak je viac minerálna, napríklad v skalke, je rastlina nižšia.
Pôda by mala byť priepustná s podielom minerálnych častí a piesku. Polieva sa počas rastu a v období kvitnutia na jar. Po odkvitnutí, keď teploty na začiatku leta začínajú stúpať, zatiahnu sa listy, odrežú sa, keď uschnú a rastlina sa až do tvorby nových výhonkov nepolieva. Rozmnožuje sa dcérskymi cibuľami. Je odolná voči zime a nemusí sa prikrývať.

Šafrán siaty

(Crocus sativus)

Má rád piesčitú pôdu na slnečnom mieste. Cibule sa sadia 15 - 20 cm hlboko a je odolný voči mrazu. Dôležité pre tvorbu kvetov je, aby cibuľa počas leta dobre vyzrela, preto by mala byť vysadená v najteplejšom kúte záhrady alebo v črepníku, ktorý sa prikryje sklom, aby bola cibuľa v suchom a teplom prostredí.
Novinkou v sortimente je Crocus Tommasinianus Roseus

Jesienka obyčajná (Colchicum autumnale)
Dorastá do výšky 15 - 25 cm a vytvorí po čase pekný koberec. Kvitne od septembra do októbra. kvety sú veľké, nápadnej ružovej farby podobné leknu. Vysádza sa v auguste na slnečné miesto, pričom hľuzy sa musia sadiť ihneď po zakúpení. Na jeseň nemá listy, tie sa vytvoria až na jar. V lete rastlina zatiahne listy. Po zatiahnutí listov sa môže hľuza vyhrabať a uskladniť na tmavom a suchom mieste. Vo vhodnom období sa opäť vysadí. Dobre však znáša aj veľmi nízke teploty. V pôde musí byť dobrá drenážna vrstva, mala by byť mierne kyslá až neutrálna, priepustná, piesčito - hlinitá. Pri výsadbe sa pridá zásobné alebo organické hnojivo. Neskôr sa pridáva hnojivo na cibuľnaré rastliny každých 20 dní. Nie je nutné často polievať, pretože konštantne vlhká pôda môže spôsobiť hnilobu cibule.

Korunkovka perzská

(Fritillaria persica)


Novinku Fritillaria persica (vľavo) môžete skombinovať s bielou, ružovou a modrou stračonôžkou (Delphinium)
Má kvety v tvare tmavých zvončekov so žltým stredom. Potrebuje teplé miesto s priepustnou, nie príliš suchou pôdou. Pred kvitnutím sa pridáva kompost - ak na to zabudnete, prestane na pár rokov kvitnúť. Dobrými partnermi sú trvalky, ktoré majú vegetačný vrchol vtedy, keď na korunkovke začínajú žltnúť listy a koncom mája začiatkom júna sa zatiahnu. Odkvitnuté výhonky musia zvädnúť na stonke, inak rastlina na budúci rok nekvitne. Pri neskorých mrazoch treba výhonky zakryť. Po odkvitnutí potrebuje rastlina iba málo vody - má obdobie oddychu, preto sa nekombinuje s tými rastlinami, ktoré sa musia v lete výdatnejšie polievať - napríklad stračonôžka (Delphinium). Ak rastlina po dlhšom čase už tak pekne nekvitne, po zatiahnutí listov sa v júli/auguste cibule vyberú a vysadia do čerstvej pôdy obohatenej o živiny.

Hyacintovec španielsky

(Hyacinthoides hispanica)

Je vhodný na slnečné až tienisté miesta, kde po čase vytvorí hustý koberec. Kvety majú tvar zvončekov a sú modrej alebo ružovej farby. Počas obdobia rastu a kvitnutia na jar uprednostňuje rovnomerne vlhkú, nie premokrenú pôdu. Hnojiť sa môže z času na čas vodou z rybníčka. Cibule sa sadia 10 cm hlboko a vzdialenosti medzi nimi sú tiež 10 cm. Ak listy uschnú, odstránia sa. Rastlina sa rozmnožuje dcérskymi cibuľami. Ak nechcete, aby sa rozmnožovala samovýsevom, odstraňujte pravidelne odkvitnuté kvety. Po celý rok môže byť v záhrade a nepotrebuje ochranu pred mrazom.

Nectaroscordum

Jeho novší názov je Allium bulgaricum alebo Allium siculum. Jeho zeleno - ružové zvončeky sú skutočnou okrasou záhona. Kvitne v máji a júni a dorastá do výšky 90 cm. Ideálne je slnečné miesto a dobre priepustná pôda, do ktorej sa pridáva štrk. Je odolná voči zime a nepotrebuje ani ochranu pred mrazom. Rozmnožuje sa dcérskymi cibuľami.
kombinovať ho môžete s okrasnými trávami metlica (Deschampsia), ktoré kvitnú v rovnakom čase ako cesnak, šalviou (Salvia nemorosa) a tiež Ozdobnicou čínskou (Miscanthus sinensis) alebo Palinou abrotskou (Artemisia abrotanum). Kombinovať sa môže aj s náprstníkom (Digitalis), stračonôžkou (Delphinium) a neskôr s Veronicastrum.

Amarilka

(Amaryllis :Picotee" a „Papilio")

Amarilka potrebuje celoročne slnečné a svetlé miesto, ak ju budete pomaly zvykať, znesie aj priame slnko. Ak teploty klesnú pod 10°C, môže sa rastlina preniesť dnu.


Vysádza sa do substrátu na kaktusy a aby sa zabránili hnilobe cibule, nechá sa polovica až dve tretiny cibule trčať zo substrátu. V období vegetácie sa výdatnejšie polieva, voda z misky pod črepníkom sa musí po niekoľkých minútach vyliať. Pri výsadbe sa zapracuje zásobné hnojivo v polovičnej koncentrácii. Čerstvo presadené rastliny sa prvých šesť až osem týždňov nehnoja.


Po odkvitnutí
Po odkvitnutí sa odreže kvetná stonka vtedy, keď uschne. Listy zostávajú na rastline.
Podpora kvitnutia
Aby sa podporila tvorba kvetov v nasledujúcom roku, odporúčajú sa viaceré možnosti:
Istá metóda - od septembra sa pomaly redukuje zálievka až na nulu, nehnojí sa a keď listy uschnú, odstránia sa. Teraz začína obdobie oddychu cibule. V tomto období sa substrát udržiava suchý a črepník sa umiestni na tmavé miesto s teplotou medzi 10 a 15°C. Po období oddychu sa cibuľa presadí a črepník sa postaví na svetlé a teplé miesto, kým sa ukážu prvé výhonky. Polieva sa úsporne alebo vôbec, pretože inak by sa mohlo stať, že sa budú tvoriť iba listy.
Mierna metóda - od októbra/novembra sa dá rastlina na chladné miesto s teplotou okolo 15°C a substrát sa udržiava relatívne suchý - polieva sa iba v malých dávkach, tak, aby listy nevädli a neschli a nehnojí sa. Asi po ôsmich až dvanástich týždňoch sa dá na pôvodné miesto a výdatne sa poleje a začne sa tiež s výživou.


Cibule sa opatrne oddelia, odstráni sa zvyšná zemina a znovu sa vysadia
Rozmnožovanie
Najjednoduchšie sa rozmnožuje pomocou dcérskych cibúľ.
12.05.2011 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 0

Žiadne komentáre...

Súvisiace články

23.04.2009 | Rastliny

24.03.2009 | Rastliny

24.03.2009 | Rastliny

Aj vám sa stalo, že ste investovali do kúpy cibúľ kvetov a nakoniec ste zažili sklamanie? Aby ste v budúcnosti predišli podobnému javu, ...

05.09.2012 | Rastliny

1. ...

31.05.2012 | Rastliny

Každý rok sa objavia na výstavách nové druhy a odrody rastlín. Ani rok 2012 nie je výnimkou. Neuveriteľné farby niektorých cibuľnatých rastlín vyvol ...

02.10.2009 | Rastliny

Dálie, gladioly a hľuznaté begónky majú hľuzy citlivé na mráz. Platí to i pre kanu (Canna). ...

24.02.2012 | Rastliny

03.08.2011 | Rastliny