Choroby juky

Zatiaľ nehodnotené

Pretože mám určité skúsenosti s pestovaním izbových rastlín, rozhodla som sa prispieť i ja svojou troškou do vašej rubriky. Najčastejšou príčinou nespokojnosti pestovateľa so vzhľadom rastliny sú choroby a škodcovia. Ja som vyskúšala prípravky na mojej obľúbenej rastline - Juke (Yucca).

                                                                                                                                                         Alena z Trenčína
Najskôr by som upozornila na správny substrát. Yucca sa vysádza do substrátu s určitým podielom hliny. Ak je v zmesi príliš veľa hnojiva či solí, začínajú hnednúť listy, čo je častý jav.

Vírusová škvrnitosť
Špičky listov sú žlté a sú na nich škvrny. Vírus prenášajú najčastejšie vošky, preto je dobré použiť preventívne prípravok proti nim. Ak je rastlina napadnutá vírusovou škvrnitosťou, odstráňte ju, alebo ju premiestnite ďalej od ostatných, aby sa vírus nepreniesol.
Škvrnitosť listov
Spočiatku sa začnú na listoch vytvárať hnedé škvrny so žltým lemom, ktoré sa po čase rozširujú po liste. Najčastejšou príčinou býva prílišná vlhkosť substrátu alebo postrek na listy. Napadnuté časti odstráňte a rastlinu postriekajte prípravkami Rovral, Saprol alebo Dithane DG či Novozir MN 80.

Vlnatky

Pletivo listov začína blednúť a okraje hnednú. Občas rastlinu osprchujte a sprejujte hlavne počas suchých dní. Ak je už rastlina napadnutá škodcom, odstráňte napadnuté časti a postriekajte prípravkom Rody.
Puklice
Rastlinu môžu ohroziť i puklice. Na listoch sa objavia svetlé miesta, spôsobené cicaním škodcu. Ak je napadnutie rastliny väčšie, je na listoch lepkavý povlak. Napadnuté časti odstráňte. Vatičku namočte do jedlého oleja a potrite ňou listy. Puklice sa pod olejom udusia. Túto činnosť neopakujte príliš často.
Strapky
Listy začínajú žltnúť a neskôr majú striebristú farbu. Na ich rube sa objavujú tmavé škvrny - exkrementy škodcu. Vyskytujú sa hlavne v období vyšších teplôt a príčinou býva i nízka vlhkosť vzduchu v byte. Použiť proti nim môžete -

23.03.2009 | Pridal(a): editor

Posledné komentáre

celkom 3
áyjgihíádhutábuhy ánbh jnshiogvuhs oyvsá... íjágh (bez overenia) 09.05.2010 18:04
Listy postupne od stredu žltnú až napoko... Meno: jana (bez overenia) 23.02.2010 15:28
Pestujem yuku 5 rokov veľmi dobre sa jej... Janka (bez overenia) 05.10.2009 21:16

Súvisiace články

16.03.2009 | Rastliny

16.03.2009 | Rastliny

….aneb jak jednoduše uspokojit nároky rostlin na živiny

18.03.2009 | Rastliny

Izbové rastliny by sa mali presádzať minimálne každé dva - tri roky. Častejšie presádzanie ako 1x do roka spôsobuje rastline stres. Pre ...

18.03.2009 | Rastliny

Izbové rastliny ...

19.03.2009 | Rastliny

27.04.2012 | Rastliny

Bežne nepotrebujú izbové rastliny strih ako tie, ktoré sa pestujú vonku. Občas sa však stane, že  rastlina je už príliš ...